Android smartphone with dynamic cameras (5MP & 13MP) and the EMUI 3.0 interface.
Sorry, we were not able to find any results that match your search criteria.
| Type | IPS LCD |
|---|---|
| Screen Resolution | 720 x 1280 pixels |
| Screen Size | 5.5 inch (14 cm) |
| Touch Screen | Yes |
| Front | - |
|---|---|
| Rear | - |
| Flash Type | LED |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Release Date | September 2014 |
|---|---|
| Operating System | Android v. 4.4 |
| Processor Type | Qualcomm Snapdragon |
| Processor Speed | 1.2 GHz |
| Graphics Processor Type | Cortex-A53 |
| SIM Card | - |
| Battery Capacity | Not available |
| Battery Features | - |
| RAM | 2GB |
| Internal | 16GB |
| Expandable | Up to 32GB |
| Width | 77.3 mm |
|---|---|
| Height | 153.5 mm |
| Thickness | 7.6 mm |
| Weight | 165 grams |
| Material | - |
| Colors | - |
| Water and Dust Resistance | No |
| Intelligence | - |
|---|---|
| NFC | No |
| GPS | Yes |
| Sensors | Accelerometer |
| Audio Formats | .mp3, *.mid, *.amr, *.3gp, *.mp4, *.m4a, *.aac, *.wav,*.ogg, *.flac |
| Video Formats | .3gp, *.mp4, *.webm |
| Maximum Data Speed | 150 Mbps |
|---|---|
| WiFi | 802.11b/g/n |
| USB | Micro USB 2.0 |
| Networks | - |
| Frequencies | - |
| Headphone jack | No |
| Connectivity Features | Bluetooth |