Android 6.0 device with 5.5" display, 16MP camera and 2.0GHz Octa-Core CPU
Sorry, we were not able to find any results that match your search criteria.
| Type | IPS LCD |
|---|---|
| Screen Resolution | 1080 x 1920 pixels |
| Screen Size | 5.5 inch (14 cm) |
| Touch Screen | Yes |
| Front | - |
|---|---|
| Rear | - |
| Flash Type | Dual-LED |
| Video Recording | 2160p@30fps |
| Release Date | October 2016 |
|---|---|
| Operating System | Android 6.0 (Marshmallow) with Emotion UI 4.1 |
| Processor Type | 4 [email protected] GHz + 4 x [email protected] GHz Octa-Core Qualcomm Snapdragon 625 |
| Processor Speed | 2 GHz |
| Graphics Processor Type | Adreno 506 |
| SIM Card | - |
| Battery Capacity | Not available |
| Battery Features | - |
| RAM | 3GB |
| Internal | 32GB |
| Expandable | Up to 128GB |
| Width | 75.7 mm |
|---|---|
| Height | 151.8 mm |
| Thickness | 7.3 mm |
| Weight | 160 grams |
| Material | - |
| Colors | Mystic Silver, Prestige Gold, Titanium Grey |
| Water and Dust Resistance | No |
| Intelligence | - |
|---|---|
| NFC | No |
| GPS | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Gyrometer |
| Audio Formats | *.mp3, *.mid, *.amr, *.3gp, *.mp4, *.m4a, *.aac, *.wav, *.ogg, *.flac |
| Video Formats | *.3gp, *.mp4, *.webm, *.mkv |
| Maximum Data Speed | 300 Mbps (Cat.6) |
|---|---|
| WiFi | 802.11 a/b/g/n 2.4GHz |
| USB | Type-C (reversible) |
| Networks | - |
| Frequencies | - |
| Headphone jack | No |
| Connectivity Features | Bluetooth |