The LG G5 is one of the first genuinely interesting flagships to be released in years.
Sorry, we were not able to find any results that match your search criteria.
| Type | IPS LCD |
|---|---|
| Screen Resolution | 1440 x 2560 pixels |
| Screen Size | 5.3 inch (13.5 cm) |
| Touch Screen | Yes |
| Front | - |
|---|---|
| Rear | - |
| Flash Type | LED |
| Video Recording | 3840x2160 (4K), 2160p@30fps, 1080p@60fps, HDR |
| Release Date | April 2016 |
|---|---|
| Operating System | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Processor Type | 2.2 GHz Quad-Core, Qualcomm MSM8996 Snapdragon 820 |
| Processor Speed | 2.2 GHz |
| Graphics Processor Type | Adreno 530 |
| SIM Card | - |
| Battery Capacity | Not available |
| Battery Features | - |
| RAM | 4GB |
| Internal | 32GB |
| Expandable | Up to 1.91TB |
| Width | 73.9 mm |
|---|---|
| Height | 149.4 mm |
| Thickness | 7.3 mm |
| Weight | 159 grams |
| Material | - |
| Colors | - |
| Water and Dust Resistance | No |
| Intelligence | - |
|---|---|
| NFC | No |
| GPS | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Gyrometer |
| Audio Formats | MP3/WAV/FLAC/eAAC+/WMA |
| Video Formats | MP4/DviX/XviD/H.264/WMV |
| Maximum Data Speed | 450 Mbps (Cat. 9) |
|---|---|
| WiFi | 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| USB | v3.0, Type-C |
| Networks | - |
| Frequencies | - |
| Headphone jack | No |
| Connectivity Features | Bluetooth |
|
Positive
|
WhistleOut |
|---|