Water resistant Oreo Smartphone with Fingerprint reader, dual rear camera & octa-core processor.
Sorry, we were not able to find any results that match your search criteria.
| Type | Full HD+ IPS display with Corning™ Gorilla™ Glass 3 |
|---|---|
| Screen Resolution | 1080 x 2160 pixels |
| Screen Size | 5.7 inch (14.5 cm) |
| Touch Screen | Yes |
| Front | - |
|---|---|
| Rear | - |
| Flash Type | LED flash |
| Video Recording | Up to 1080p (60 fps) |
| Release Date | April 2018 |
|---|---|
| Operating System | Android 8.0 (Oreo) |
| Processor Type | Qualcomm SDM450 Snapdragon 450 |
| Processor Speed | 1.8 GHz |
| Graphics Processor Type | Adreno 506 |
| SIM Card | - |
| Battery Capacity | Not available |
| Battery Features | - |
| RAM | 3GB |
| Internal | 32GB |
| Expandable | Up to 128GB |
| Width | 72.3 mm |
|---|---|
| Height | 153.8 mm |
| Thickness | 8.3 mm |
| Weight | 167 grams |
| Material | - |
| Colors | Black, Blush |
| Water and Dust Resistance | No |
| Intelligence | - |
|---|---|
| NFC | No |
| GPS | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Gyrometer |
| Audio Formats | - |
| Video Formats | - |
| Maximum Data Speed | 100 Mbps |
|---|---|
| WiFi | 802.11 a/b/g/n |
| USB | USB - C, 3.5 mm headphone jack |
| Networks | - |
| Frequencies | - |
| Headphone jack | No |
| Connectivity Features | Bluetooth |