Android Nougat smartphone with 5.5" HD display, a quad core processor and a 8MP camera.
Sorry, we were not able to find any results that match your search criteria.
| Type | IPS HD |
|---|---|
| Screen Resolution | 1280 x 720 pixels |
| Screen Size | 5.5 inch (14 cm) |
| Touch Screen | Yes |
| Front | - |
|---|---|
| Rear | - |
| Flash Type | - |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Release Date | October 2017 |
|---|---|
| Operating System | Android Android 7.1.1 (Nougat) |
| Processor Type | 1.4 GHz Quad-Core MSM 8920 |
| Processor Speed | 1.4 GHz |
| Graphics Processor Type | Adreno 308 |
| SIM Card | - |
| Battery Capacity | Not available |
| Battery Features | - |
| RAM | 2GB |
| Internal | 16GB |
| Expandable | Up to 128GB |
| Width | 78 mm |
|---|---|
| Height | 156 mm |
| Thickness | 9.1 mm |
| Weight | 170.1 grams |
| Material | - |
| Colors | Blue |
| Water and Dust Resistance | No |
| Intelligence | - |
|---|---|
| NFC | No |
| GPS | Yes |
| Sensors | Accelerometer |
| Audio Formats | MP3/WAV/eAAC+ player |
| Video Formats | MP4/H.264 player |
| Maximum Data Speed | LTE-A Cat.6 (300/50mbps) |
|---|---|
| WiFi | 802.11 b/g/n |
| USB | 2.0 |
| Networks | - |
| Frequencies | - |
| Headphone jack | No |
| Connectivity Features | Bluetooth |