Clam Shell feature phone with a 2" display, microSD card slot, VGA camera, Bluetooth 2.0 and FM radio
Sorry, we were not able to find any results that match your search criteria.
| Type | TFT |
|---|---|
| Screen Resolution | 176 x 220 pixels |
| Screen Size | 2 inch (5.1 cm) |
| Touch Screen | No |
| Front | - |
|---|---|
| Rear | - |
| Flash Type | - |
| Video Recording | 640x480 (VGA) |
| Release Date | April 2016 |
|---|---|
| Operating System | Proprietary Qualcomm native system |
| Processor Type | Qualcomm QSC6270 |
| Processor Speed | - |
| Graphics Processor Type | - |
| SIM Card | - |
| Battery Capacity | Not available |
| Battery Features | - |
| RAM | 64MB |
| Internal | 128MB |
| Expandable | - |
| Width | 48.8 mm |
|---|---|
| Height | 95.5 mm |
| Thickness | 18.5 mm |
| Weight | 92 grams |
| Material | - |
| Colors | Black |
| Water and Dust Resistance | No |
| Intelligence | - |
|---|---|
| NFC | No |
| GPS | Yes |
| Sensors | - |
| Audio Formats | AMR-NB, AAC, AAC+, MP3, XMF, MIDI (SMF), SP-Midi, i-Melody, WAV, SMAF |
| Video Formats | H.263, MPEG-4, H.264 |
| Maximum Data Speed | 3.6 Mbps |
|---|---|
| WiFi | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Networks | - |
| Frequencies | - |
| Headphone jack | No |
| Connectivity Features | Bluetooth |