Mid-range smartphone with advanced HD 13MP rear camera and ultra large 6.1inch HD screen
Sorry, we were not able to find any results that match your search criteria.
| Type | IPS + LCD capacitive touchscreen |
|---|---|
| Screen Resolution | 720 x 1280 pixels |
| Screen Size | 6.1 inch (15.5 cm) |
| Touch Screen | Yes |
| Front | - |
|---|---|
| Rear | - |
| Flash Type | LED |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Release Date | January 2014 |
|---|---|
| Operating System | Android v4.3 (Jelly Bean) |
| Processor Type | Qualcomm MSM8928 Snapdragon 400 |
| Processor Speed | 1.6 GHz |
| Graphics Processor Type | Adreno 305 |
| SIM Card | - |
| Battery Capacity | Not available |
| Battery Features | - |
| RAM | 2GB |
| Internal | 16GB |
| Expandable | Up to 64GB |
| Width | 84.7 mm |
|---|---|
| Height | 161 mm |
| Thickness | 9.5 mm |
| Weight | 202 grams |
| Material | - |
| Colors | - |
| Water and Dust Resistance | No |
| Intelligence | - |
|---|---|
| NFC | No |
| GPS | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Gyrometer |
| Audio Formats | MP3, MP4, 3GP, WMA, OGG, AMR, AAC, FLAC, WAV, MIDI |
| Video Formats | 3GP, MP4, WMV, RM, RMVB |
| Maximum Data Speed | 100 Mbps |
|---|---|
| WiFi | 802.11 b/g/n |
| USB | microUSB v2.0, USB Host, USB On-the-go |
| Networks | - |
| Frequencies | - |
| Headphone jack | No |
| Connectivity Features | Bluetooth |