Marshmallow Android smartphone with 4 inch capacitive touchscreen and a quad-core processor.
Sorry, we were not able to find any results that match your search criteria.
| Type | TFT Capacitive touchscreen |
|---|---|
| Screen Resolution | 480 x 800 pixels |
| Screen Size | 4 inch (10.2 cm) |
| Touch Screen | Yes |
| Front | - |
|---|---|
| Rear | - |
| Flash Type | Yes |
| Video Recording | 720p |
| Release Date | October 2016 |
|---|---|
| Operating System | Android Android 6.0 (Marshmallow) |
| Processor Type | MediaTek 1.3GHz Quad Core Processor |
| Processor Speed | 1.3 GHz |
| Graphics Processor Type | Mali 400 |
| SIM Card | - |
| Battery Capacity | Not available |
| Battery Features | - |
| RAM | 1GB |
| Internal | 8GB |
| Expandable | Up to 32GB |
| Width | 64.4 mm |
|---|---|
| Height | 121.3 mm |
| Thickness | 9.9 mm |
| Weight | 118 grams |
| Material | - |
| Colors | - |
| Water and Dust Resistance | No |
| Intelligence | - |
|---|---|
| NFC | No |
| GPS | Yes |
| Sensors | Accelerometer |
| Audio Formats | WAV, AAC+, OGG, APE, FLAC, MIDI, WMA, MP3, AMR, AAC, MP2 |
| Video Formats | 3GP, MP4, AVI, H.263 |
| Maximum Data Speed | 150 Mbps |
|---|---|
| WiFi | Wi-Fi 802.11b/g/n |
| USB | microUSB 2.0 |
| Networks | - |
| Frequencies | - |
| Headphone jack | No |
| Connectivity Features | Bluetooth |