Tough Android 4.4 smartphone with 4" display, 1.2 Quad-Core CPU and 4G LTE
Sorry, we were not able to find any results that match your search criteria.
| Type | Capacitive touchscreen |
|---|---|
| Screen Resolution | 480 x 800 pixels |
| Screen Size | 4 inch (10.2 cm) |
| Touch Screen | Yes |
| Front | - |
|---|---|
| Rear | - |
| Flash Type | LED |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Release Date | November 2014 |
|---|---|
| Operating System | Android 4.4.2 (Kitkat) |
| Processor Type | MSM8926 1.2 GHz Quad core |
| Processor Speed | 1.3 GHz |
| Graphics Processor Type | - |
| SIM Card | - |
| Battery Capacity | Not available |
| Battery Features | - |
| RAM | 1GB |
| Internal | 16GB |
| Expandable | - |
| Width | 72.1 mm |
|---|---|
| Height | 137 mm |
| Thickness | 20.8 mm |
| Weight | 290 grams |
| Material | - |
| Colors | - |
| Water and Dust Resistance | No |
| Intelligence | - |
|---|---|
| NFC | No |
| GPS | Yes |
| Sensors | Accelerometer |
| Audio Formats | MP3, WMA 9, AAC, ACC+, eAAC+, AMR-NB/WB |
| Video Formats | Support AVI, MP4, 3GPP |
| Maximum Data Speed | 100 Mbps |
|---|---|
| WiFi | 802.11 a/b/g/n/r |
| USB | microUSB 2.0 |
| Networks | - |
| Frequencies | - |
| Headphone jack | No |
| Connectivity Features | Bluetooth |