Android 4.1 device with 4" inch display, 1GHz processor and 5MP camera
Sorry, we were not able to find any results that match your search criteria.
| Type | TFT |
|---|---|
| Screen Resolution | 480 x 800 pixels |
| Screen Size | 4 inch (10.2 cm) |
| Touch Screen | Yes |
| Front | - |
|---|---|
| Rear | - |
| Flash Type | - |
| Video Recording | 720p@30fps |
| Release Date | May 2013 |
|---|---|
| Operating System | Android 4.1 (Jelly Bean) |
| Processor Type | 1 GHz Cortex-A9 |
| Processor Speed | 1 GHz |
| Graphics Processor Type | PowerVR SGX531 |
| SIM Card | - |
| Battery Capacity | Not available |
| Battery Features | - |
| RAM | 512MB |
| Internal | 4GB |
| Expandable | Up to 32GB |
| Width | 64 mm |
|---|---|
| Height | 121.5 mm |
| Thickness | 11.8 mm |
| Weight | 136.5 grams |
| Material | - |
| Colors | - |
| Water and Dust Resistance | No |
| Intelligence | - |
|---|---|
| NFC | No |
| GPS | Yes |
| Sensors | Accelerometer |
| Audio Formats | AAC, AAC+, AAC Enhanced, WB AMR, MP3, Midi, eAAC |
| Video Formats | H.263, MPEG4, H.264 |
| Maximum Data Speed | 7.2 Mbps |
|---|---|
| WiFi | 802.11b/g/n |
| USB | microUSB 2.0 |
| Networks | - |
| Frequencies | - |
| Headphone jack | No |
| Connectivity Features | Bluetooth |