Compact 3G feature phone with a 1GHz dual-core processor, 1GB of RAM, 4GB of storage.
Sorry, we were not able to find any results that match your search criteria.
| Type | TFT capacitive |
|---|---|
| Screen Resolution | 320 x 480 pixels |
| Screen Size | 4 inch (10.2 cm) |
| Touch Screen | Yes |
| Front | - |
|---|---|
| Rear | - |
| Flash Type | - |
| Video Recording | 3GP @ 24 fps |
| Release Date | March 2015 |
|---|---|
| Operating System | Android 4.4 (KitKat) |
| Processor Type | 1GHz DUAL core |
| Processor Speed | 1 GHz |
| Graphics Processor Type | - |
| SIM Card | - |
| Battery Capacity | Not available |
| Battery Features | - |
| RAM | 1GB |
| Internal | 4GB |
| Expandable | Up to 32GB |
| Width | 64.4 mm |
|---|---|
| Height | 121.6 mm |
| Thickness | 11.6 mm |
| Weight | 113 grams |
| Material | - |
| Colors | - |
| Water and Dust Resistance | No |
| Intelligence | - |
|---|---|
| NFC | No |
| GPS | Yes |
| Sensors | Accelerometer |
| Audio Formats | AAC, AAC+, AAC enhanced, MP3, midi, eAAC |
| Video Formats | H.264, H.263, MPEG-4 |
| Maximum Data Speed | - |
|---|---|
| WiFi | - |
| USB | microUSB |
| Networks | - |
| Frequencies | - |
| Headphone jack | No |
| Connectivity Features | Bluetooth |