A colourful twist on the iPhone with 4" retina display and 8MP camera
Sorry, we were not able to find any results that match your search criteria.
| Type | LED Backlit |
|---|---|
| Screen Resolution | 640 x 1136 pixels |
| Screen Size | 4 inch (10.2 cm) |
| Touch Screen | Yes |
| Front | - |
|---|---|
| Rear | - |
| Flash Type | LED |
| Video Recording | 1080p @30fps |
| Release Date | September 2013 |
|---|---|
| Operating System | Apple iOS 7 |
| Processor Type | A6 1.3GHz dual-core |
| Processor Speed | 1.3 GHz |
| Graphics Processor Type | - |
| SIM Card | - |
| Battery Capacity | Not available |
| Battery Features | - |
| RAM | 1GB |
| Internal | 8GB |
| Expandable | - |
| Width | 59.2 mm |
|---|---|
| Height | 124.4 mm |
| Thickness | 9 mm |
| Weight | 132 grams |
| Material | - |
| Colors | - |
| Water and Dust Resistance | No |
| Intelligence | - |
|---|---|
| NFC | No |
| GPS | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Gyrometer |
| Audio Formats | AAC , Protected AAC, HE-AAC, MP3, MP3 VBR, Audible (formats 2, 3, 4, Audible Enhanced Audio, AAX and AAX+), Apple Lossless, AIFF and WAV |
| Video Formats | H.264, .m4v, .mp4, .mov; MPEG-4; M-JPEG, .avi |
| Maximum Data Speed | 100Mbps |
|---|---|
| WiFi | 802.11 a/b/g/n |
| USB | 2.0 |
| Networks | - |
| Frequencies | - |
| Headphone jack | No |
| Connectivity Features | Bluetooth |