First Android 5.0 Lollipop device, with 6" display, Snapdragon 805 CPU and 13MP camera
Sorry, we were not able to find any results that match your search criteria.
| Type | QHD Super AMOLED |
|---|---|
| Screen Resolution | 1440 x 2560 pixels |
| Screen Size | 6 inch (15.2 cm) |
| Touch Screen | Yes |
| Front | - |
|---|---|
| Rear | - |
| Flash Type | Dual-LED |
| Video Recording | 1080p HD and 2160p Ultra HD Video, 30fps |
| Release Date | November 2014 |
|---|---|
| Operating System | Android 5.0 (Lollipop) |
| Processor Type | Qualcomm Snapdragon 805 with 2.7GHz quad-core |
| Processor Speed | 2.7 GHz |
| Graphics Processor Type | Adreno 420 |
| SIM Card | - |
| Battery Capacity | Not available |
| Battery Features | - |
| RAM | 3GB |
| Internal | 32GB |
| Expandable | - |
| Width | 159.3 mm |
|---|---|
| Height | 83 mm |
| Thickness | 10.1 mm |
| Weight | 184 grams |
| Material | - |
| Colors | - |
| Water and Dust Resistance | No |
| Intelligence | - |
|---|---|
| NFC | No |
| GPS | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Gyrometer |
| Audio Formats | - |
| Video Formats | - |
| Maximum Data Speed | 300 Mbps |
|---|---|
| WiFi | 802.11ac 2 x 2 (MIMO) |
| USB | microUSB 2.0 |
| Networks | - |
| Frequencies | - |
| Headphone jack | No |
| Connectivity Features | Bluetooth |