Android 4.3 smartphone with a 4.5" IPS screen, dual-core processor and 5MP camera
Sorry, we were not able to find any results that match your search criteria.
| Type | IPS LCD |
|---|---|
| Screen Resolution | 480 x 854 pixels |
| Screen Size | 4.5 inch (11.4 cm) |
| Touch Screen | Yes |
| Front | - |
|---|---|
| Rear | - |
| Flash Type | LED |
| Video Recording | 480p@30fps |
| Release Date | February 2014 |
|---|---|
| Operating System | Android 4.3 (Jelly Bean) |
| Processor Type | MSM8210 Dual Core 1.2GHz |
| Processor Speed | 1.2 GHz |
| Graphics Processor Type | Adreno 302 |
| SIM Card | - |
| Battery Capacity | Not available |
| Battery Features | - |
| RAM | 512MB |
| Internal | 4GB |
| Expandable | Up to 32GB |
| Width | 67 mm |
|---|---|
| Height | 132.5 mm |
| Thickness | 9.3 mm |
| Weight | 145 grams |
| Material | - |
| Colors | - |
| Water and Dust Resistance | No |
| Intelligence | - |
|---|---|
| NFC | No |
| GPS | Yes |
| Sensors | Accelerometer |
| Audio Formats | MP3, AAC+, Enhanced AAC etc. |
| Video Formats | MP4, H.264 |
| Maximum Data Speed | 21 Mbps |
|---|---|
| WiFi | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| USB | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Networks | - |
| Frequencies | - |
| Headphone jack | No |
| Connectivity Features | Bluetooth |