Android 9.0 device with 6.39" OLED display, 40MP + 20MP + 8MP Leica Triple camera, 6GB RAM and in-display fingerprint reader
Sorry, we were not able to find any results that match your search criteria.
| Type | AMOLED |
|---|---|
| Screen Resolution | 1440 x 3120 pixels |
| Screen Size | 6.4 inch (16.3 cm) |
| Touch Screen | Yes |
| Front |
|
|---|---|
| Rear |
|
| Flash Type | Dual-LED dual-tone flash |
| Video Recording | 2160p@30fps, 1080p@60fps, 1080p@30fps, 720p@960fps |
| Release Date | October 2018 |
|---|---|
| Operating System | Android 9.0 (Pie) |
| Processor Type | 2 x 2.6 GHz + 2 x 1.92 GHz + 4 x 1.8 GHz, Kirin 980 |
| Processor Speed | 2.6 GHz |
| Graphics Processor Type | Mali-G76 MP10 |
| SIM Card | Nano-SIM |
| Battery Capacity | 4200 mAh |
| Battery Features | Fast charging 40W, Fast wireless charging 15W, Reverse wireless charging 2.5W |
| RAM | 6GB |
| Internal | 128GB |
| Expandable | Up to 256GB |
| Width | 72.3 mm |
|---|---|
| Height | 157.8 mm |
| Thickness | 8.6 mm |
| Weight | 189 grams |
| Material | Glass front (Gorilla Glass 5), glass back (Gorilla Glass 5), aluminum frame |
| Colors | Black, Emerald Green, Midnight Blue, Twilight |
| Water and Dust Resistance | No, IP68 dust/water resistant |
| Intelligence | - |
|---|---|
| NFC | Yes |
| GPS | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Barometer, Face ID, Fingerprint scanner, Gyrometer, Proximity sensor |
| Audio Formats | mp3, mp4, 3gp, ogg, amr, aac, flac, wav, midi |
| Video Formats | 3gp, mp4 |
| Maximum Data Speed | 1400 Mbps (Cat.21) |
|---|---|
| WiFi | 802.11 a/b/g/n/ac |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 (Reversible) |
| Networks | 4G / 2G |
| Frequencies |
|
| Headphone jack | Yes |
| Connectivity Features | Bluetooth, Voice over LTE (VoLTE), Wifi-Calling |