Android smartphone with 4GB of storage, 5 inch display and quad-core processor.
Sorry, we were not able to find any results that match your search criteria.
| Type | TFT |
|---|---|
| Screen Resolution | 480 x 854 pixels |
| Screen Size | 5 inch (12.7 cm) |
| Touch Screen | Yes |
| Front | - |
|---|---|
| Rear | - |
| Flash Type | LED |
| Video Recording | 30 fps |
| Release Date | May 2015 |
|---|---|
| Operating System | Android 4.4.2 |
| Processor Type | MSM8916 Quad core 1.2GHZ |
| Processor Speed | 1.2 GHz |
| Graphics Processor Type | Adreno 306 |
| SIM Card | - |
| Battery Capacity | Not available |
| Battery Features | - |
| RAM | 1GB |
| Internal | 4GB |
| Expandable | - |
| Width | 72.87 mm |
|---|---|
| Height | 143.97 mm |
| Thickness | 10.2 mm |
| Weight | 178 grams |
| Material | - |
| Colors | - |
| Water and Dust Resistance | No |
| Intelligence | - |
|---|---|
| NFC | No |
| GPS | Yes |
| Sensors | Accelerometer |
| Audio Formats | MP3, MIDI, AMR-NB, AAC, AAC+, eAAC+, PCM |
| Video Formats | H.263, H.264, MPEG-4 |
| Maximum Data Speed | 150 Mbps |
|---|---|
| WiFi | 802.11b/g/n |
| USB | Micro 2.0 |
| Networks | - |
| Frequencies | - |
| Headphone jack | No |
| Connectivity Features | Bluetooth |