LTE smartphone with 5MP camera, 4 inch WVGA display and 1.2 GHz 64 bit quad core processor
Sorry, we were not able to find any results that match your search criteria.
| Type | IPS LCD |
|---|---|
| Screen Resolution | 480 x 800 pixels |
| Screen Size | 4.5 inch (11.4 cm) |
| Touch Screen | Yes |
| Front | - |
|---|---|
| Rear | - |
| Flash Type | LED |
| Video Recording | 720p@30fps |
| Release Date | October 2014 |
|---|---|
| Operating System | Android v4.4.2 (KitKat) |
| Processor Type | Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 |
| Processor Speed | 1.2 GHz |
| Graphics Processor Type | Adreno 306 |
| SIM Card | - |
| Battery Capacity | Not available |
| Battery Features | - |
| RAM | 1GB |
| Internal | 4GB |
| Expandable | Up to 32GB |
| Width | 127.5 mm |
|---|---|
| Height | 67.9 mm |
| Thickness | 10.6 mm |
| Weight | 129.6 grams |
| Material | - |
| Colors | - |
| Water and Dust Resistance | No |
| Intelligence | - |
|---|---|
| NFC | No |
| GPS | Yes |
| Sensors | Accelerometer |
| Audio Formats | MP3/eAAC+/WAV/WMA/FLAC player |
| Video Formats | Xvid/MP4/H.264/H.263 player |
| Maximum Data Speed | 150 Mbps |
|---|---|
| WiFi | 802.11 a/b/g/n |
| USB | microUSB v2.0 |
| Networks | - |
| Frequencies | - |
| Headphone jack | No |
| Connectivity Features | Bluetooth |