Android 5.1 device with 4.5" display, 5MP camera and 1.1GHz Quad-Core CPU
Sorry, we were not able to find any results that match your search criteria.
| Type | IPS TFT |
|---|---|
| Screen Resolution | 480 x 854 pixels |
| Screen Size | 4.5 inch (11.4 cm) |
| Touch Screen | Yes |
| Front | - |
|---|---|
| Rear | - |
| Flash Type | LED |
| Video Recording | 720p@30fps |
| Release Date | March 2016 |
|---|---|
| Operating System | Android 5.1 (Lollipop) |
| Processor Type | 1.1 GHz Quad-Core processor |
| Processor Speed | 1.1 GHz |
| Graphics Processor Type | Adreno 304 |
| SIM Card | - |
| Battery Capacity | Not available |
| Battery Features | - |
| RAM | 1.5GB |
| Internal | 16GB |
| Expandable | Up to 32GB |
| Width | 66.7 mm |
|---|---|
| Height | 131.9 mm |
| Thickness | 8.9 mm |
| Weight | 113 grams |
| Material | - |
| Colors | - |
| Water and Dust Resistance | No |
| Intelligence | - |
|---|---|
| NFC | No |
| GPS | Yes |
| Sensors | Accelerometer |
| Audio Formats | MP3/WAV/eAAC+/Flac |
| Video Formats | Xvid/MP4/H.264 |
| Maximum Data Speed | 100 Mbps |
|---|---|
| WiFi | 802.11 b/g/n |
| USB | microUSB 2.0 |
| Networks | - |
| Frequencies | - |
| Headphone jack | No |
| Connectivity Features | Bluetooth |