Android 6.0 phablet with 5.7" display, 13MP camera, 1.4GHz Octa-Core CPU and Stylus Pen
Sorry, we were not able to find any results that match your search criteria.
| Type | TFT |
|---|---|
| Screen Resolution | 720 x 1280 pixels |
| Screen Size | 5.7 inch (14.5 cm) |
| Touch Screen | Yes |
| Front | - |
|---|---|
| Rear | - |
| Flash Type | LED |
| Video Recording | FHD (1920 x 1080) @ 30 FPS, HD (1280 x 720) @ 30 FPS |
| Release Date | June 2016 |
|---|---|
| Operating System | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Processor Type | 1.4 GHz Octa-Core Qualcomm Snapdragon |
| Processor Speed | 1.4 GHz |
| Graphics Processor Type | Adreno 505 |
| SIM Card | - |
| Battery Capacity | Not available |
| Battery Features | - |
| RAM | 2GB |
| Internal | 16GB |
| Expandable | Up to 1.91TB |
| Width | 79.5 mm |
|---|---|
| Height | 154.9 mm |
| Thickness | 7.4 mm |
| Weight | 143.7 grams |
| Material | - |
| Colors | - |
| Water and Dust Resistance | No |
| Intelligence | - |
|---|---|
| NFC | No |
| GPS | Yes |
| Sensors | Accelerometer |
| Audio Formats | AAC, AAC+, eAAC+, M4A, AMR, MP3, MIDI, WAV, WMA, FLAC, PCM, ADPCM, and Ogg |
| Video Formats | 3GP, 3G2, MP4, AVI, ASF, MKV, Webm, and TS |
| Maximum Data Speed | 150 Mbps (Cat.4) |
|---|---|
| WiFi | 802.11 a/b/g/n/ac |
| USB | microUSB 2.0 |
| Networks | - |
| Frequencies | - |
| Headphone jack | No |
| Connectivity Features | Bluetooth |