Water protection Android smartphone with 13MP rapid-focus camera, secure fingerprint reader and 5.7" HD+ edge to edge display.
Sorry, we were not able to find any results that match your search criteria.
| Type | IPS HD+ LCD |
|---|---|
| Screen Resolution | 720 x 1440 pixels |
| Screen Size | 5.7 inch (14.5 cm) |
| Touch Screen | Yes |
| Front | - |
|---|---|
| Rear | - |
| Flash Type | LED |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Release Date | April 2018 |
|---|---|
| Operating System | Android 8.0 (Oreo) |
| Processor Type | Qualcomm® Snapdragon™ 427 processor |
| Processor Speed | 1.4 GHz |
| Graphics Processor Type | Adreno 308 GPU |
| SIM Card | - |
| Battery Capacity | Not available |
| Battery Features | - |
| RAM | 2GB |
| Internal | 16GB |
| Expandable | Up to 128GB |
| Width | 72.2 mm |
|---|---|
| Height | 155.4 mm |
| Thickness | 9.1 mm |
| Weight | 180 grams |
| Material | - |
| Colors | Deep Indigo |
| Water and Dust Resistance | No |
| Intelligence | - |
|---|---|
| NFC | No |
| GPS | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Gyrometer |
| Audio Formats | - |
| Video Formats | - |
| Maximum Data Speed | 100 Mbps |
|---|---|
| WiFi | 802.11 a/b/g/n 2.4GHz & 5GHz |
| USB | micro-USB connector |
| Networks | - |
| Frequencies | - |
| Headphone jack | No |
| Connectivity Features | Bluetooth |