Smart, fast and extraordinarily stylish Moto G device with 5.0" display, octa-core processor and 13 MP camera
Sorry, we were not able to find any results that match your search criteria.
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen |
|---|---|
| Screen Resolution | 1080 x 1920 pixels |
| Screen Size | 5 inch (12.7 cm) |
| Touch Screen | Yes |
| Front | - |
|---|---|
| Rear | - |
| Flash Type | 5 |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Release Date | March 2017 |
|---|---|
| Operating System | Android 7.0 (Nougat) |
| Processor Type | Qualcomm MSM8937 Snapdragon 430 |
| Processor Speed | 1.4 GHz |
| Graphics Processor Type | Adreno 505 |
| SIM Card | - |
| Battery Capacity | Not available |
| Battery Features | - |
| RAM | 2GB |
| Internal | 16GB |
| Expandable | Up to 256GB |
| Width | 73 mm |
|---|---|
| Height | 144.3 mm |
| Thickness | 9.5 mm |
| Weight | 145 grams |
| Material | - |
| Colors | - |
| Water and Dust Resistance | No |
| Intelligence | - |
|---|---|
| NFC | No |
| GPS | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Gyrometer |
| Audio Formats | MP3/AAC+/WAV/Flac |
| Video Formats | MP4/H.264 |
| Maximum Data Speed | - |
|---|---|
| WiFi | 802.11 a/b/g/n |
| USB | microUSB v2.0 |
| Networks | - |
| Frequencies | - |
| Headphone jack | No |
| Connectivity Features | Bluetooth |