Updated model with 12MP camera with dual pixel autofocus, 3GB RAM and 2.2 GHz Octa-Core CPU
Sorry, we were not able to find any results that match your search criteria.
| Type | Super AMOLED |
|---|---|
| Screen Resolution | 1080 x 1920 pixels |
| Screen Size | 5.5 inch (14 cm) |
| Touch Screen | Yes |
| Front | - |
|---|---|
| Rear | - |
| Flash Type | Dual-LED |
| Video Recording | 4K (30fps), 1080p (60fps), 720p (120fps), 480p (30fps) |
| Release Date | June 2017 |
|---|---|
| Operating System | Android 7.1 (Nougat) |
| Processor Type | 2.2 GHz Octa-Core, Snapdragon 625 |
| Processor Speed | 2.2 GHz |
| Graphics Processor Type | Adreno 506 |
| SIM Card | - |
| Battery Capacity | Not available |
| Battery Features | - |
| RAM | 3GB |
| Internal | 32GB |
| Expandable | Up to 1.91TB |
| Width | 76.2 mm |
|---|---|
| Height | 156.2 mm |
| Thickness | 6 mm |
| Weight | 145 grams |
| Material | - |
| Colors | Lunar Gray |
| Water and Dust Resistance | No |
| Intelligence | - |
|---|---|
| NFC | No |
| GPS | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Gyrometer |
| Audio Formats | - |
| Video Formats | - |
| Maximum Data Speed | 300 Mbps (Cat.6) |
|---|---|
| WiFi | 802.11 a/b/g/n 2.4G+5GHz |
| USB | microUSB 3.1, Type-C |
| Networks | - |
| Frequencies | - |
| Headphone jack | No |
| Connectivity Features | Bluetooth |