Dual-core Windows Phone with an 8MP camera
Sorry, we were not able to find any results that match your search criteria.
| Type | Super AMOLED |
|---|---|
| Screen Resolution | 1280 x 720 pixels |
| Screen Size | 4.8 inch (12.2 cm) |
| Touch Screen | Yes |
| Front | - |
|---|---|
| Rear | - |
| Flash Type | LED |
| Video Recording | 1080p recording |
| Release Date | August 2012 |
|---|---|
| Operating System | Windows Phone 8 |
| Processor Type | Qualcomm Krait |
| Processor Speed | 1.5 GHz |
| Graphics Processor Type | Adreno 225 |
| SIM Card | - |
| Battery Capacity | Not available |
| Battery Features | - |
| RAM | 1GB |
| Internal | 16GB |
| Expandable | Up to 32GB |
| Width | 70 mm |
|---|---|
| Height | 137 mm |
| Thickness | 8.7 mm |
| Weight | 135 grams |
| Material | - |
| Colors | - |
| Water and Dust Resistance | No |
| Intelligence | - |
|---|---|
| NFC | No |
| GPS | Yes |
| Sensors | Accelerometer |
| Audio Formats | MP3 WMA eAAC+ |
| Video Formats | MP4 DivX XviD WMV H.264 H.263 |
| Maximum Data Speed | 42 Mbps |
|---|---|
| WiFi | Yes |
| USB | 2.0 |
| Networks | - |
| Frequencies | - |
| Headphone jack | No |
| Connectivity Features | Bluetooth |