Low end Android 4.2 phone with 4.5" display, dual-core processor and 4G connectivity
Sorry, we were not able to find any results that match your search criteria.
| Type | TFT |
|---|---|
| Screen Resolution | 540 x 960 pixels |
| Screen Size | 4.5 inch (11.4 cm) |
| Touch Screen | Yes |
| Front | - |
|---|---|
| Rear | - |
| Flash Type | LED |
| Video Recording | HD (1280 x 720), @30fps |
| Release Date | September 2014 |
|---|---|
| Operating System | Android 4.2.2 (Jelly Bean) |
| Processor Type | Dual-core 1.2 GHz |
| Processor Speed | 1.2 GHz |
| Graphics Processor Type | Yes |
| SIM Card | - |
| Battery Capacity | Not available |
| Battery Features | - |
| RAM | 1GB |
| Internal | 8GB |
| Expandable | Up to 64GB |
| Width | 66.3 mm |
|---|---|
| Height | 132.9 mm |
| Thickness | 9.8 mm |
| Weight | 137 grams |
| Material | - |
| Colors | - |
| Water and Dust Resistance | No |
| Intelligence | - |
|---|---|
| NFC | No |
| GPS | Yes |
| Sensors | Accelerometer |
| Audio Formats | 3GA, AWB, FLAC, MID, MXMF, OGA, OTA, RTX, RTTTL, XMF, AAC, AMR, IMY, M4A, MIDI, MP3, OGG, WAV, WMA |
| Video Formats | FLV, M4V, MKV, MP4, WEBM, WMV, 3G2, 3GP, ASF, AVI |
| Maximum Data Speed | 100 Mbps |
|---|---|
| WiFi | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| USB | microUSB 2.0 |
| Networks | - |
| Frequencies | - |
| Headphone jack | No |
| Connectivity Features | Bluetooth |