Entry-level smartphone with 4.3" display, 5MP camera and 4G LTE
Sorry, we were not able to find any results that match your search criteria.
| Type | TFT |
|---|---|
| Screen Resolution | 480 x 800 pixels |
| Screen Size | 4.3 inch (10.9 cm) |
| Touch Screen | Yes |
| Front | - |
|---|---|
| Rear | - |
| Flash Type | LED |
| Video Recording | 720p |
| Release Date | March 2016 |
|---|---|
| Operating System | Android 5.0.2 (Lollipop) |
| Processor Type | 1.2GHz Quad Core |
| Processor Speed | 1.2 GHz |
| Graphics Processor Type | Yes |
| SIM Card | - |
| Battery Capacity | Not available |
| Battery Features | - |
| RAM | 1GB |
| Internal | 8GB |
| Expandable | Up to 128GB |
| Width | 68.2 mm |
|---|---|
| Height | 129 mm |
| Thickness | 9 mm |
| Weight | 123 grams |
| Material | - |
| Colors | - |
| Water and Dust Resistance | No |
| Intelligence | - |
|---|---|
| NFC | No |
| GPS | Yes |
| Sensors | Accelerometer |
| Audio Formats | MP3, AAC,FLAC, OGG, AMR, 3GA/M4A |
| Video Formats | MKV, MP4/3GP, WEBM |
| Maximum Data Speed | - |
|---|---|
| WiFi | - |
| USB | - |
| Networks | - |
| Frequencies | - |
| Headphone jack | No |
| Connectivity Features | Bluetooth |