Android 5.1 device with 5" display, 5MP camera and 1.2GHz quad-core processor
Sorry, we were not able to find any results that match your search criteria.
| Type | AMOLED |
|---|---|
| Screen Resolution | 720 x 1280 pixels |
| Screen Size | 5 inch (12.7 cm) |
| Touch Screen | Yes |
| Front | - |
|---|---|
| Rear | - |
| Flash Type | LED |
| Video Recording | HD (2576x1932, 2560x1440, 1920x1920, 2048x1536, 2048x1152) |
| Release Date | January 2016 |
|---|---|
| Operating System | Android 5.1 (Lollipop) |
| Processor Type | 1.2 GHz Quad-Core A7 |
| Processor Speed | 1.2 GHz |
| Graphics Processor Type | - |
| SIM Card | - |
| Battery Capacity | Not available |
| Battery Features | - |
| RAM | 1.5GB |
| Internal | 16GB |
| Expandable | Up to 128GB |
| Width | 71.4 mm |
|---|---|
| Height | 142.2 mm |
| Thickness | 7.9 mm |
| Weight | 136.1 grams |
| Material | - |
| Colors | - |
| Water and Dust Resistance | No |
| Intelligence | - |
|---|---|
| NFC | No |
| GPS | Yes |
| Sensors | Accelerometer |
| Audio Formats | MP3, M4A, 3GA, AAC, OGG, OGA, WAV, AMR, AWB, FLAC, MID, MIDI, XMF, MXMF, IMY, RTTTL, RTX, OTA |
| Video Formats | MP4, M4V, 3GP, 3G2, WMV,ASF,AVI,FLV,MKV, WEBM |
| Maximum Data Speed | 100 Mbps |
|---|---|
| WiFi | 802.11 b/g/n |
| USB | microUSB 2.0 |
| Networks | - |
| Frequencies | - |
| Headphone jack | No |
| Connectivity Features | Bluetooth |