Rugged flip phone with push-to-talk, improved speaker and new Wi-Fi and noise suppression capabilities
Sorry, we were not able to find any results that match your search criteria.
| Type | TFT |
|---|---|
| Screen Resolution | 124 x 320 pixels |
| Screen Size | 1.3 inch (3.3 cm) |
| Touch Screen | No |
| Front | - |
|---|---|
| Rear | - |
| Flash Type | - |
| Video Recording | QVGA @ 15fps |
| Release Date | October 2014 |
|---|---|
| Operating System | Proprietary MMP / Samsung Proprietary |
| Processor Type | Intel XMM6230 |
| Processor Speed | - |
| Graphics Processor Type | - |
| SIM Card | - |
| Battery Capacity | Not available |
| Battery Features | - |
| RAM | 128MB |
| Internal | 256MB |
| Expandable | Up to 32GB |
| Width | 55.1 mm |
|---|---|
| Height | 108 mm |
| Thickness | 21.6 mm |
| Weight | 148 grams |
| Material | - |
| Colors | - |
| Water and Dust Resistance | No |
| Intelligence | - |
|---|---|
| NFC | No |
| GPS | Yes |
| Sensors | - |
| Audio Formats | M4A, AAC, AMR-NB, MP3, WMA, XMF |
| Video Formats | - |
| Maximum Data Speed | 21 Mbps |
|---|---|
| WiFi | 802.11 b/g/n/r |
| USB | microUSB 2.0 |
| Networks | - |
| Frequencies | - |
| Headphone jack | No |
| Connectivity Features | Bluetooth |