Combines 3G speed and world class performance standards, ideal for workers in challenging environments.
Sorry, we were not able to find any results that match your search criteria.
| Type | QVGA |
|---|---|
| Screen Resolution | 240 x 320 pixels |
| Screen Size | 2 inch (5.1 cm) |
| Touch Screen | No |
| Front | - |
|---|---|
| Rear | - |
| Flash Type | - |
| Video Recording | Yes |
| Release Date | June 2013 |
|---|---|
| Operating System | - |
| Processor Type | - |
| Processor Speed | - |
| Graphics Processor Type | - |
| SIM Card | - |
| Battery Capacity | Not available |
| Battery Features | - |
| RAM | 128MB |
| Internal | 100MB |
| Expandable | Up to 16MB |
| Width | 60 mm |
|---|---|
| Height | 126 mm |
| Thickness | 25 mm |
| Weight | 185 grams |
| Material | - |
| Colors | - |
| Water and Dust Resistance | No |
| Intelligence | - |
|---|---|
| NFC | No |
| GPS | No |
| Sensors | - |
| Audio Formats | AAC, AAC+, MIDI, MP3, WMA |
| Video Formats | 3GP, MPEG4 (simple profile), H.263 |
| Maximum Data Speed | 7.2Mbps |
|---|---|
| WiFi | Yes |
| USB | - |
| Networks | - |
| Frequencies | - |
| Headphone jack | No |
| Connectivity Features | Bluetooth |