Android 6.0 device with 5.2" display, 16MP camera and 1.5GHz Quad-core CPU
Sorry, we were not able to find any results that match your search criteria.
| Type | AMOLED |
|---|---|
| Screen Resolution | 1080 x 1920 pixels |
| Screen Size | 5.2 inch (13.2 cm) |
| Touch Screen | Yes |
| Front | - |
|---|---|
| Rear | - |
| Flash Type | Dual-LED |
| Video Recording | 1080p FHD (30 fps) |
| Release Date | October 2016 |
|---|---|
| Operating System | Android 6.0.1 (Marshmallow) |
| Processor Type | 1.5 GHz Quad-Core Qualcomm Snapdragon 617 |
| Processor Speed | 1.5 GHz |
| Graphics Processor Type | Adreno 405 |
| SIM Card | - |
| Battery Capacity | Not available |
| Battery Features | - |
| RAM | 3GB |
| Internal | 32GB |
| Expandable | Up to 128GB |
| Width | 71 mm |
|---|---|
| Height | 147.5 mm |
| Thickness | 7.8 mm |
| Weight | 153 grams |
| Material | - |
| Colors | Ion Gold, Platinum Gray |
| Water and Dust Resistance | No |
| Intelligence | - |
|---|---|
| NFC | No |
| GPS | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Gyrometer |
| Audio Formats | - |
| Video Formats | - |
| Maximum Data Speed | 300 Mbps (Cat.6) |
|---|---|
| WiFi | 802.11b/g/n/ac |
| USB | 2.0, Type-C (reversible) |
| Networks | - |
| Frequencies | - |
| Headphone jack | No |
| Connectivity Features | Bluetooth |