Android Lollipop smartphone with 1.2GHz quad core processor and 8MP camera.
Sorry, we were not able to find any results that match your search criteria.
| Type | IPS LCD |
|---|---|
| Screen Resolution | 720 x 1280 pixels |
| Screen Size | 5 inch (12.7 cm) |
| Touch Screen | Yes |
| Front | - |
|---|---|
| Rear | - |
| Flash Type | LED |
| Video Recording | 1080p |
| Release Date | August 2015 |
|---|---|
| Operating System | Android 5.1 (Lollipop) |
| Processor Type | Qualcomm® MSM8926 64-bit 1.2 GHz quad-core |
| Processor Speed | 1.2 GHz |
| Graphics Processor Type | - |
| SIM Card | - |
| Battery Capacity | Not available |
| Battery Features | - |
| RAM | 2GB |
| Internal | 16GB |
| Expandable | Up to 32GB |
| Width | 145 mm |
|---|---|
| Height | 72.8 mm |
| Thickness | 9.3 mm |
| Weight | 145 grams |
| Material | - |
| Colors | - |
| Water and Dust Resistance | No |
| Intelligence | - |
|---|---|
| NFC | No |
| GPS | Yes |
| Sensors | Accelerometer |
| Audio Formats | - |
| Video Formats | - |
| Maximum Data Speed | 150 Mbps |
|---|---|
| WiFi | 802.11 b/g/n |
| USB | 2.0 |
| Networks | - |
| Frequencies | - |
| Headphone jack | No |
| Connectivity Features | Bluetooth |