Android 6 Marshmallow smartphone with 13MP camera, a 5.5" HD display and quad-core processor.
Sorry, we were not able to find any results that match your search criteria.
| Type | HD Display |
|---|---|
| Screen Resolution | 720 x 1280 pixels |
| Screen Size | 5.5 inch (14 cm) |
| Touch Screen | Yes |
| Front | - |
|---|---|
| Rear | - |
| Flash Type | LED |
| Video Recording | 1080p |
| Release Date | November 2016 |
|---|---|
| Operating System | Android Android 6.0.1 (Marshmallow) |
| Processor Type | Qualcomm Snapdragon 425 8917 |
| Processor Speed | 1.4 GHz |
| Graphics Processor Type | ARM Cortex-A53 |
| SIM Card | - |
| Battery Capacity | Not available |
| Battery Features | - |
| RAM | - |
| Internal | 16GB |
| Expandable | Up to 64GB |
| Width | 77 mm |
|---|---|
| Height | 155.2 mm |
| Thickness | 9.1 mm |
| Weight | 161.9 grams |
| Material | - |
| Colors | Gray |
| Water and Dust Resistance | No |
| Intelligence | - |
|---|---|
| NFC | No |
| GPS | No |
| Sensors | Accelerometer |
| Audio Formats | - |
| Video Formats | - |
| Maximum Data Speed | 150 Mbps |
|---|---|
| WiFi | 802.11 b, g, n |
| USB | microUSB |
| Networks | - |
| Frequencies | - |
| Headphone jack | No |
| Connectivity Features | Bluetooth |