Ice Cream Sandwich Android smartphone with 4.3inch qHD capacitive touchscreen
Sorry, we were not able to find any results that match your search criteria.
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen |
|---|---|
| Screen Resolution | 540 x 960 pixels |
| Screen Size | 4.3 inch (10.9 cm) |
| Touch Screen | Yes |
| Front | - |
|---|---|
| Rear | - |
| Flash Type | LED |
| Video Recording | 1080p |
| Release Date | July 2012 |
|---|---|
| Operating System | Android v.4.0 (Ice Cream Sandwich) |
| Processor Type | 1 GHz dual-core Cortex-A9 |
| Processor Speed | 1 GHz |
| Graphics Processor Type | AP20 |
| SIM Card | - |
| Battery Capacity | Not available |
| Battery Features | - |
| RAM | 1GB |
| Internal | 4GB |
| Expandable | Up to 32GB |
| Width | 64.6 mm |
|---|---|
| Height | 127 mm |
| Thickness | 9.9 mm |
| Weight | 110 grams |
| Material | - |
| Colors | - |
| Water and Dust Resistance | No |
| Intelligence | - |
|---|---|
| NFC | No |
| GPS | Yes |
| Sensors | Accelerometer |
| Audio Formats | MP3/eAAC+/WMA/WAV player |
| Video Formats | MP4/H.263/H.264/WMV player |
| Maximum Data Speed | 14.4 Mbps |
|---|---|
| WiFi | 802.11 b/g/n |
| USB | microUSB v2.0 |
| Networks | - |
| Frequencies | - |
| Headphone jack | No |
| Connectivity Features | Bluetooth |