Android 6.0 device with 5" display, 5MP camera and 1.4GHz Quad-core CPU
Sorry, we were not able to find any results that match your search criteria.
| Type | IPS LCD |
|---|---|
| Screen Resolution | 720 x 1280 pixels |
| Screen Size | 5 inch (12.7 cm) |
| Touch Screen | Yes |
| Front | - |
|---|---|
| Rear | - |
| Flash Type | LED |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Release Date | June 2017 |
|---|---|
| Operating System | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Processor Type | 1.4 GHz Quad Core Qualcomm MSM8917 |
| Processor Speed | 1.4 GHz |
| Graphics Processor Type | Adreno 308 |
| SIM Card | - |
| Battery Capacity | Not available |
| Battery Features | - |
| RAM | 1GB |
| Internal | 8GB |
| Expandable | Up to 32GB |
| Width | 73.2 mm |
|---|---|
| Height | 145.5 mm |
| Thickness | 10.7 mm |
| Weight | 168 grams |
| Material | - |
| Colors | - |
| Water and Dust Resistance | No |
| Intelligence | - |
|---|---|
| NFC | No |
| GPS | Yes |
| Sensors | Accelerometer |
| Audio Formats | WAV, AAC, AMR, MP3, WMA, MIDI, FLAC, OGG |
| Video Formats | 3GP, H.263, H.264, MKV, DivX, AVI, xVID, WMV, FLV, MP4 |
| Maximum Data Speed | 150 Mbps (Cat.4) |
|---|---|
| WiFi | 802.11 b/g/n |
| USB | microUSB 2.0 |
| Networks | - |
| Frequencies | - |
| Headphone jack | No |
| Connectivity Features | Bluetooth |