Basic messaging phone with 2MP camera and memory card slot.
Sorry, we were not able to find any results that match your search criteria.
| Type | LCD (TFT) |
|---|---|
| Screen Resolution | 176 x 220 pixels |
| Screen Size | 2 inch (5.1 cm) |
| Touch Screen | No |
| Front | - |
|---|---|
| Rear | - |
| Flash Type | LED |
| Video Recording | 30 fps |
| Release Date | May 2013 |
|---|---|
| Operating System | - |
| Processor Type | - |
| Processor Speed | - |
| Graphics Processor Type | 611 MHz processor |
| SIM Card | - |
| Battery Capacity | Not available |
| Battery Features | - |
| RAM | 512MB |
| Internal | - |
| Expandable | Up to 32GB |
| Width | 5.8 mm |
|---|---|
| Height | 10.6 mm |
| Thickness | 1.3 mm |
| Weight | 89 grams |
| Material | - |
| Colors | - |
| Water and Dust Resistance | No |
| Intelligence | - |
|---|---|
| NFC | No |
| GPS | No |
| Sensors | - |
| Audio Formats | MIDI, MP3, AAC, WAV, AMR-NB |
| Video Formats | 3GP / 3GPP, H.264 / AVC, MPEG-4 |
| Maximum Data Speed | - |
|---|---|
| WiFi | - |
| USB | Micro-USB 2.0 |
| Networks | - |
| Frequencies | - |
| Headphone jack | No |
| Connectivity Features | - |