Android KitKat smartphone with 4.5” FWVGA capacitive screen, and 8MP camera.
Sorry, we were not able to find any results that match your search criteria.
| Type | TFT 16M color display |
|---|---|
| Screen Resolution | 480 x 854 pixels |
| Screen Size | 4.5 inch (11.4 cm) |
| Touch Screen | Yes |
| Front | - |
|---|---|
| Rear | - |
| Flash Type | LED |
| Video Recording | 720p@30fps (4G) |
| Release Date | May 2015 |
|---|---|
| Operating System | Android Android v4.4 (KitKat) |
| Processor Type | MediaTek MT6735M |
| Processor Speed | 1.3 GHz |
| Graphics Processor Type | ARM Cortex-A7 |
| SIM Card | - |
| Battery Capacity | Not available |
| Battery Features | - |
| RAM | 512MB |
| Internal | 4GB |
| Expandable | Up to 32GB |
| Width | 65.1 mm |
|---|---|
| Height | 132.5 mm |
| Thickness | 11.7 mm |
| Weight | 150 grams |
| Material | - |
| Colors | - |
| Water and Dust Resistance | No |
| Intelligence | - |
|---|---|
| NFC | No |
| GPS | No |
| Sensors | Accelerometer |
| Audio Formats | MP3, MIDI, FLAC, Vorbis, AAC, AAC+, AMR, MP2, APE, m4a, OGG, OGG+, Apple lossless |
| Video Formats | MP4/H.264 player |
| Maximum Data Speed | 100 Mbps |
|---|---|
| WiFi | 802.11 b/g/n |
| USB | microUSB v2.0 |
| Networks | - |
| Frequencies | - |
| Headphone jack | No |
| Connectivity Features | Bluetooth |