Android 7.0 phablet with 5.5" display, 20MP camera and 2.4GHz Octa-Core CPU
Sorry, we were not able to find any results that match your search criteria.
| Type | IPS LCD |
|---|---|
| Screen Resolution | 1440 x 2560 pixels |
| Screen Size | 5.5 inch (14 cm) |
| Touch Screen | Yes |
| Front | - |
|---|---|
| Rear | - |
| Flash Type | Dual-LED |
| Video Recording | 4K video recording at 30fps |
| Release Date | April 2017 |
|---|---|
| Operating System | Android 7.0 (Nougat) |
| Processor Type | 4 x 2.4 GHz A73 + 4 x 1.8 GHz A53 Octa-Core HUAWEI Kirin 960 |
| Processor Speed | 2.4 GHz |
| Graphics Processor Type | Mali-G71 MP8 |
| SIM Card | - |
| Battery Capacity | Not available |
| Battery Features | - |
| RAM | 4GB |
| Internal | 64GB |
| Expandable | Up to 256GB |
| Width | 74.2 mm |
|---|---|
| Height | 153.5 mm |
| Thickness | 7 mm |
| Weight | 165 grams |
| Material | - |
| Colors | Arctic White, Dazzling Blue, Dazzling Gold, Graphite Black, Greenery, Moonlight Silver, Rose Gold |
| Water and Dust Resistance | No |
| Intelligence | - |
|---|---|
| NFC | No |
| GPS | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Gyrometer |
| Audio Formats | mp3 / mp4 / 3gp / wma / ogg / amr / aac / flac / wav / midi / ra |
| Video Formats | 3gp / mp4 / wmv / rm / rmvb / asf |
| Maximum Data Speed | 600 Mbps (Cat.12) |
|---|---|
| WiFi | 802.11 a/b/g/n/ac 2.4G+5GHz |
| USB | 2.0, Type-C (reversible) |
| Networks | - |
| Frequencies | - |
| Headphone jack | No |
| Connectivity Features | Bluetooth |