Android 7.0 device with 5.2" display, 12MP camera and 2.1GHz Octa-Core CPU
Sorry, we were not able to find any results that match your search criteria.
| Type | IPS LCD |
|---|---|
| Screen Resolution | 1080 x 1920 pixels |
| Screen Size | 5.2 inch (13.2 cm) |
| Touch Screen | Yes |
| Front | - |
|---|---|
| Rear | - |
| Flash Type | LED |
| Video Recording | 1080p HD @30 fps |
| Release Date | March 2017 |
|---|---|
| Operating System | Android 7.0 (Nougat) |
| Processor Type | 4 x 2.1 GHz A53 + 4 x 1.7 GHz A53 Octa-Core + i5 co-processor |
| Processor Speed | 2.1 GHz |
| Graphics Processor Type | Mali-T830 MP2 |
| SIM Card | - |
| Battery Capacity | Not available |
| Battery Features | - |
| RAM | 3GB |
| Internal | 32GB |
| Expandable | Up to 256GB |
| Width | 72 mm |
|---|---|
| Height | 146.5 mm |
| Thickness | 7.2 mm |
| Weight | 146 grams |
| Material | - |
| Colors | Graphite Black, Pearl White, Platinum Gold, Sapphire Blue |
| Water and Dust Resistance | No |
| Intelligence | - |
|---|---|
| NFC | No |
| GPS | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Gyrometer |
| Audio Formats | mp3 / mp4 / 3gp / wma / ogg / amr / aac / flac / wav / midi / ra |
| Video Formats | 3gp / mp4 / wmv / rm / rmvb / asf |
| Maximum Data Speed | 300 Mbps (Cat.6) |
|---|---|
| WiFi | 802.11 a/b/g/n 2.4G+5GHz |
| USB | microUSB 2.0 |
| Networks | - |
| Frequencies | - |
| Headphone jack | No |
| Connectivity Features | Bluetooth |