Android handset with 5.2" Super AMOLED display and high resolution 16MP front and rear cameras
Sorry, we were not able to find any results that match your search criteria.
| Type | Full HD Super AMOLED |
|---|---|
| Screen Resolution | 1080 x 1920 pixels |
| Screen Size | 5.2 inch (13.2 cm) |
| Touch Screen | Yes |
| Front | - |
|---|---|
| Rear | - |
| Flash Type | LED |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Release Date | January 2017 |
|---|---|
| Operating System | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Processor Type | Octa-core 1.9 GHz Cortex-A53 |
| Processor Speed | 1.9 GHz |
| Graphics Processor Type | Mali-T830MP3 |
| SIM Card | - |
| Battery Capacity | Not available |
| Battery Features | - |
| RAM | 3GB |
| Internal | 32GB |
| Expandable | Up to 256GB |
| Width | 71.4 mm |
|---|---|
| Height | 146.1 mm |
| Thickness | 7.9 mm |
| Weight | 159 grams |
| Material | - |
| Colors | Black Sky, Blue Mist, Gold Sand |
| Water and Dust Resistance | No |
| Intelligence | - |
|---|---|
| NFC | No |
| GPS | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Gyrometer |
| Audio Formats | MP3, M4A, 3GA, AAC, OGG, OGA, WAV, WMA, AMR, AWB, FLAC, MID, MIDI, XMF, MXMF, IMY, RTTTL, RTX, OTA |
| Video Formats | MP4, M4V, 3GP, 3G2, WMV, ASF, AVI, FLV, MKV, WEBM |
| Maximum Data Speed | - |
|---|---|
| WiFi | 802.11 a/b/g/n/ac |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector |
| Networks | - |
| Frequencies | - |
| Headphone jack | No |
| Connectivity Features | Bluetooth |