Slim & compact device with metal frame, 4.7" 720p display, octa-core processor, 12 MP camera.
Sorry, we were not able to find any results that match your search criteria.
| Type | HD Super AMOLED |
|---|---|
| Screen Resolution | 720 x 1280 pixels |
| Screen Size | 4.7 inch (11.9 cm) |
| Touch Screen | Yes |
| Front | - |
|---|---|
| Rear | - |
| Flash Type | LED |
| Video Recording | UHD 4K (3840 x 2160) @30fps |
| Release Date | September 2014 |
|---|---|
| Operating System | Android 4.4.4 (Kitkat) |
| Processor Type | Quad-core 1.8 GHz Cortex-A15 & quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| Processor Speed | 1.8 GHz |
| Graphics Processor Type | Mali-T628 MP6 |
| SIM Card | - |
| Battery Capacity | Not available |
| Battery Features | - |
| RAM | 2GB |
| Internal | 32GB |
| Expandable | - |
| Width | 65.5 mm |
|---|---|
| Height | 132.4 mm |
| Thickness | 6.7 mm |
| Weight | 115 grams |
| Material | - |
| Colors | - |
| Water and Dust Resistance | No |
| Intelligence | - |
|---|---|
| NFC | No |
| GPS | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Gyrometer |
| Audio Formats | MP3, M4A, 3GA, AAC, OGG, OGA, WAV, WMA, AMR, AWB, FLAC, MID, MIDI, XMF, MXMF, IMY, RTTTL, RTX, OTA |
| Video Formats | MP4, M4V, 3GP, 3G2, WMV, ASF, AVI, FLV, MKV, WEBM |
| Maximum Data Speed | 150 Mbps |
|---|---|
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| USB | microUSB 2.0 |
| Networks | - |
| Frequencies | - |
| Headphone jack | No |
| Connectivity Features | Bluetooth |