Android 8.0 device with 5" HD display, 8MP camera and 1.4GHz quad-core CPU
Sorry, we were not able to find any results that match your search criteria.
| Type | TFT |
|---|---|
| Screen Resolution | 720 x 1280 pixels |
| Screen Size | 5 inch (12.7 cm) |
| Touch Screen | Yes |
| Front | - |
|---|---|
| Rear | - |
| Flash Type | LED |
| Video Recording | FHD (1920 x 1080)@30fps |
| Release Date | June 2018 |
|---|---|
| Operating System | Android 8.0 (Oreo) |
| Processor Type | 1.4 GHz Quad-Core processor, Exynos 7570 |
| Processor Speed | 1.4 GHz |
| Graphics Processor Type | Mali-T720 MP2 |
| SIM Card | - |
| Battery Capacity | Not available |
| Battery Features | - |
| RAM | 2GB |
| Internal | 16GB |
| Expandable | Up to 256GB |
| Width | 70.1 mm |
|---|---|
| Height | 142.7 mm |
| Thickness | 8.9 mm |
| Weight | 152 grams |
| Material | - |
| Colors | Black |
| Water and Dust Resistance | No |
| Intelligence | - |
|---|---|
| NFC | No |
| GPS | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Gyrometer |
| Audio Formats | MP3,M4A,3GA,AAC,OGG,OGA,WAV,WMA,AMR,AWB,FLAC,MID,MIDI,XMF,MXMF,IMY,RTTTL,RTX,OTA |
| Video Formats | MP4,M4V,3GP,3G2,WMV,ASF,AVI,FLV,MKV,WEBM |
| Maximum Data Speed | 150 Mbps (Cat.4) |
|---|---|
| WiFi | 802.11 b/g/n 2.4GHz |
| USB | microUSB 2.0 |
| Networks | - |
| Frequencies | - |
| Headphone jack | No |
| Connectivity Features | Bluetooth |