Water-resistance smartphone with quad-core processor and 5MP camera.
Sorry, we were not able to find any results that match your search criteria.
| Type | QVGA |
|---|---|
| Screen Resolution | 240 x 320 pixels |
| Screen Size | 2.4 inch (6.1 cm) |
| Touch Screen | No |
| Front | - |
|---|---|
| Rear | - |
| Flash Type | LED |
| Video Recording | - |
| Release Date | May 2015 |
|---|---|
| Operating System | Proprietary Proprietary OS |
| Processor Type | Quad core, 1200 MHz, ARM Cortex-A7 |
| Processor Speed | 1.2 GHz |
| Graphics Processor Type | Adreno 305 |
| SIM Card | - |
| Battery Capacity | Not available |
| Battery Features | - |
| RAM | 1GB |
| Internal | 4GB |
| Expandable | - |
| Width | 6.1 mm |
|---|---|
| Height | 13.8 mm |
| Thickness | 2.3 mm |
| Weight | 235 grams |
| Material | - |
| Colors | - |
| Water and Dust Resistance | No |
| Intelligence | - |
|---|---|
| NFC | No |
| GPS | Yes |
| Sensors | - |
| Audio Formats | MP3, AAC, WMA, WAV, M4A (Apple lossless), MP4, AMR |
| Video Formats | MP4, 3GPP MPEG4, WMV |
| Maximum Data Speed | 100 Mbps |
|---|---|
| WiFi | 802.11 a/b/g/n/r |
| USB | - |
| Networks | - |
| Frequencies | - |
| Headphone jack | No |
| Connectivity Features | Bluetooth |