Premium Android 6.0 device with 5.7" display, 12.3 MP camera, 2 GHz Octa-Core CPU and 3GB RAM
Sorry, we were not able to find any results that match your search criteria.
| Type | WQHD AMOLED |
|---|---|
| Screen Resolution | 1440 x 2560 pixels |
| Screen Size | 5.7 inch (14.5 cm) |
| Touch Screen | Yes |
| Front | - |
|---|---|
| Rear | - |
| Flash Type | Dual-LED |
| Video Recording | 4K (30 fps) |
| Release Date | October 2014 |
|---|---|
| Operating System | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Processor Type | 2.0 GHz Octa-core CPU, Qualcomm Snapdragon 810 v2.1 |
| Processor Speed | 2 GHz |
| Graphics Processor Type | Adreno 430 |
| SIM Card | - |
| Battery Capacity | Not available |
| Battery Features | - |
| RAM | 3GB |
| Internal | 32GB |
| Expandable | - |
| Width | 77.8 mm |
|---|---|
| Height | 159.3 mm |
| Thickness | 7.3 mm |
| Weight | 178 grams |
| Material | - |
| Colors | - |
| Water and Dust Resistance | No |
| Intelligence | - |
|---|---|
| NFC | No |
| GPS | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Gyrometer |
| Audio Formats | *.mp3, *.mid, *.amr, *.3gp, *.mp4, *.m4a, *.aac, *.wav,*.ogg, *.flac, *.mkv |
| Video Formats | *.3gp, *.mp4, *.webm, *.mkv |
| Maximum Data Speed | 300 Mbps (Cat. 6) |
|---|---|
| WiFi | 802.11a/b/g/n/ac 2x2 MIMO |
| USB | Single USB Type-C |
| Networks | - |
| Frequencies | - |
| Headphone jack | No |
| Connectivity Features | Bluetooth |