2015's update with Android 5.1, octa-core CPU and is water and dust resistant
Sorry, we were not able to find any results that match your search criteria.
| Type | Super AMOLED |
|---|---|
| Screen Resolution | 1080 x 1920 pixels |
| Screen Size | 5.1 inch (13 cm) |
| Touch Screen | Yes |
| Front | - |
|---|---|
| Rear | - |
| Flash Type | LED |
| Video Recording | FHD (1920 x 1080)@30fps |
| Release Date | August 2015 |
|---|---|
| Operating System | Android 5.1 (Lollipop) |
| Processor Type | 1.6GHz Octa-Core (Cortex-A53) |
| Processor Speed | 1.6 GHz |
| Graphics Processor Type | Mali-T720MP2 |
| SIM Card | - |
| Battery Capacity | Not available |
| Battery Features | - |
| RAM | 2GB |
| Internal | 16GB |
| Expandable | Up to 128GB |
| Width | 72.5 mm |
|---|---|
| Height | 142 mm |
| Thickness | 8.1 mm |
| Weight | 145 grams |
| Material | - |
| Colors | - |
| Water and Dust Resistance | No |
| Intelligence | - |
|---|---|
| NFC | No |
| GPS | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Gyrometer |
| Audio Formats | MP3, M4A, 3GA, AAC, OGG, OGA, WAV, WMA, AMR, AWB, FLAC, MID, MIDI, XMF, MXMF, IMY, RTTTL, RTX, OTA |
| Video Formats | MP4, M4V, 3GP, 3G2, WMV, ASF, AVI, FLV, MKV, WEBM |
| Maximum Data Speed | 150 Mbps |
|---|---|
| WiFi | 802.11 a/b/g/n/ac 2.4G+5GHz, VHT80 |
| USB | microUSB 2.0 |
| Networks | - |
| Frequencies | - |
| Headphone jack | No |
| Connectivity Features | Bluetooth |